Cechy profesjonalnego lasera do cięcia metalu

Ze względu na intensywnie zmieniające się oczekiwania Klientów, na rynku dostępna jest cała paleta innowacyjnych rozwiązań. Wszystko po to, by zwiększyć efektywność oraz wydajność produkcji w zakładzie.  Jednym z pomocnych urządzeń w tym zakresie, zwłaszcza dla branż lotniczej, rolniczej, spożywczej czy sprzętów metalowych jest wycinarka laserowa. Jakimi parametrami powinna się wyróżniać, by skutecznie wesprzeć proces produkcyjny?

Decydując się na maszynę laserową, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów m.in. koszty eksploatacji, na które składają się koszty zużycia energii elektrycznej czy serwisowania. Warto zapoznać się także z prędkością cięcia materiałów, która uzależniona jest od zastosowanych napędów, budowy głowicy i sposobu generowania wiązki laserowej. Producentem, który stawia na połączenie wysokiej jakości obróbki z wysoką wydajnością maszyn, jest Prima Power.

Nowoczesne rozwiązania stosowane w urządzeniach pozwalają włoskiej firmie tworzyć innowacyjne maszyny, które znacząco podnoszą wydajność produkcji w zakładach. A wszystko to dzięki dokładnie opracowanej technologii cięcia laserowego, która zapewnia obróbkę materiałów o różnych grubościach, uzyskując w ten sposób szeroki wachlarz kształtów detali. Wielką zaletą tej metody jest precyzyjna obróbka, w zakresie wąskich tolerancji wymiarowych, dzięki zastosowaniu ramy z syntetycznego granitu. Jej innowacyjność wynika z redukcji drgań, które negatywnie wpływają na dokładność obróbki oraz precyzyjność maszyny. Te pierwsze zwiększają dynamikę maszyny, co oznacza wyższe przyspieszenia głowicy, bez negatywnego wpływu na wymiary wycinanych detali. Wysoka koncentracja wiązki przekłada się również na wąski rzaz – szczelinę po cięciu, co w przypadku skomplikowanych rozkładów drobnych detali pozwala zaoszczędzić materiał. Co istotne – precyzja tej technologii gwarantuje najwyższą jakość krawędzi, pośród wszystkich dostępnych metod.

Jedną z wycinarek laserowych zapewniających wysoką dokładność, elastyczność i wydajność jest Laser Genius firmy Prima Power (https://laserfiber.tech). Czym wyróżnia się ta maszyna? Została wyposażona w nowoczesne napędy, przez co osiąga niesamowite przyspieszenia. Warto zwrócić uwagę na jej niskie zużycie energii oraz mniejsze oddziaływanie na środowisko, co koresponduje z wyznawaną przez markę koncepcją Green Means. Wycinarka jest niezwykle wydajna, dzięki skróceniu cyklów czasowych i trzem rozbudowanym zestawom funkcjonalnym. Pozwalają one na wydajniejsze dostosowanie maszyny do zmieniających się potrzeb produkcyjnych. Smart cut odpowiada za niezwykle szybką obróbkę komponentów do grubości 5mm. Max cut w szybkim tempie obrabia jeszcze grubsze materiały, tym samym redukując czas cyklu nawet do 40%. Natomiast night cut dedykowana jest do intensywnej produkcji, nawet 24/7, jednocześnie zapewniając większe bezpieczeństwo procesu wypalania i cięcia. Maszyna dostępna jest w różnych konfiguracjach generatora lasera fiber – od 2 do 10 6 kW. W celu jeszcze większego zautomatyzowania maszyny, możliwe jest doposażenie jej w automatyczny zmieniacz dysz, który w połączeniu z systemem automatycznego załadunku i rozładunku Compact Server oferuje bezobsługową pracę. Laser Genius został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić także niezwykle intuicyjną pracę. Osiągnięto to poprzez ergonomiczny sterownik OPEN CNC z 19’’ dotykowym ekranem LCD oraz łatwe i szybkie programowanie. Co istotne, Laser Genius jest kompatybilne z pozostałymi automatycznymi urządzeniami Prima Power, skutecznie wspierającymi produkcję tj. segregacja i odbiór wycinanych detali, a także magazynowanie materiału, jak i gotowych komponentów.