Centrum Wirtualnej Rzeczywistości

centrum-wirtualnej-rzeczywistosci-1

Jakiś czas temu w stolicy naszego kraju powstało Centrum Wirtualnej Rzeczywistości. Coraz więcej osób ma styczność z nową technologią VR. Stoiska z urządzeniami spotkać można na przykład w galeriach handlowych. Zakładam, że większość osób miało już okazję wypróbować jedno z takich urządzeń. Każdym, kto ma z nim do czynienia kwituje to zazwyczaj popularnym „wow”.

Wirtualna rzeczywistość to określenie interfejsu, który sprawia, że użytkownik znajduje się dowolnym miejscu wygenerowanym przez komputer, konsolę lub inne urządzenie. Początki takiej technologii można było zaobserwować w Polsce już w latach 90. Niestety w tych latach miniaturyzacja urządzeń stała na bardzo niskim poziomie. Zatem nieporęczność, ciężar, niska rozdzielczość, to wszystko nie wywoływało zbytniego entuzjazmu. Zatem zainteresowanie szybciej przeminęło niż się pojawiło. Wiele osób gotowych było stwierdzić, że to koniec tej technologii. Prace jednak po cichu trwały i tak niedawno na rynku zaprezentowali swoje urządzenia tacy potentaci jak Facebook, HTC, czy Sony. Udowodnili wszystkim, że VR to jednak temat na czasie. Dzisiejsze możliwości pozwoliły w pełni ją dopracować. Powiedzmy sobie szczerze, technologii wciąż brakuje wiele do ideału, jednak wystarczy chwila obcowania z VR i człowiek przestaje o tym myśleć. Brnie w wirtualnym świecie i zapomina o tym realnym.

Warszawskie CWR powstało w przeciągu dwóch miesięcy. Siedziba mieści się na Służewcu, na powierzchni ponad 500m². Wystrój pomieszczeń nawiązuje do Matrixa, Trona, czy innych futurystycznych filmów. W każdym z pomieszczeń znajduje się mnóstwo stoisk wyposażonych w najnowsze urządzenia VR. Stanowiska wyposażone są w takie dodatkowe osprzęty, jak bieżnia do biegania. We wnętrzu budynku znaleźć można dwa realne samochody, tzn. przerobione na stanowiska do gry – oczywiście są to symulacje gier wyścigowych. Takie połączenie VR i samochodu daje realne poczucie uczestnictwa w rajdzie, czy wyścigu. Nie zabrakło również pomieszczeń typu escape room. Taka atrakcja na pewno przysporzy CWR wielu klientów.