Kantory internetowe – opinia o bezpieczeństwie nowoczesnego rozwiązania

Postęp technologiczny to coś wspaniałego, co kusi wygodnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Jednak jak w przypadku dowolnej rzeczy – tu również należy zachować odrobinę sceptycyzmu. Dotyczy to szczególnie metod przetwarzania pieniędzy i dokonywania płatności. Jedną z nich jest korzystanie z kantorów internetowych do wymiany walut. Jak w tym przypadku wypada kwestia bezpieczeństwa? O tym poniżej!

Czym właściwie są kantory internetowe?

Kantory online to nic innego jak platformy, które pozwalają wymieniać różne waluty z dowolnego miejsca na świecie. Klienci tego typu serwisów mogą dokonywać transakcji bez ruszania się z domu, w szybki i wygodny sposób. Jak podają niektórzy usługodawcy, pieniądze na koncie można mieć już w 15 minut. Nie można także nie wspomnieć o znacznie przystępniejszych stawkach – zarówno kupna, jak i sprzedaży.

Nic jednak nie jest idealne i w tym przypadku jest podobnie. Okazuje się, że aby korzystać z możliwości wymiany walut online, niezbędne jest zarejestrowanie się w systemie, podając m.in. swoje dane osobowe. W obecnych czasach jest to zabieg dość popularny i co najważniejsze: w większości przypadków – także bezpieczny.

Na jakie aspekty bezpieczeństwa zwrócić uwagę?

Decydując się na korzystanie z usług kantorów online, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Techniczne aspekty platformy,
  • Współpraca z instytucjami nadzorczymi,
  • Opinie użytkowników.

Kwestie techniczne kantorów internetowych

Wszystkie największe polskie kantory mają zaimplementowany certyfikat SSL, który jest absolutną podstawą bezpieczeństwa danych. Trudno mówić o tym, jak wygląda kwestia zabezpieczeń bazy danych klientów, ale sądząc po braku jakichkolwiek informacji o wycieku, można przyjąć, że wszystko stoi na dobrym poziomie. Nie oznacza to bynajmniej, że ataki na kantory internetowe nie będą miały miejsca w przyszłości.

Nadzór finansowy

Każda szanująca się platforma powinna współpracować z odpowiednimi instytucjami jak np. Komisja Nadzoru Finansowego. Fakt ten jest podyktowany próbami podejmowania walki z przestępcami finansowymi. Informacja o takiej kolaboracji powinna pojawić się na stronie internetowej kantoru. Jak wykazało nasze badanie, nie wszystkie z nich mają w zwyczaju się tym chwalić. Nie musi to oczywiście oznaczać zupełnego bezprawia – w razie wątpliwości można zawsze skontaktować się z przedstawicielami serwisu.

Opinie klientów

Nic tak nie świadczy o rzetelności firmy, jak opinie klientów. Największe polskie kantory (np. https://www.dobrykantor.pl) cieszą się raczej dobrymi opiniami, które stawiają przedsiębiorstwa w pozytywnym świetle. Właściwie to nie udało nam się znaleźć żadnych negatywnych słów na temat bezpieczeństwa czy związanymi z nim wątpliwościami. Fakt ten świetnie wróży, gdyż stanowi potwierdzenie z pierwszej ręki, że nie ma się czego obawiać.

Werdykt – opinia o bezpieczeństwie kantorów internetowych

Współczesne kantory internetowe to rozwiązania bezpieczne, a korzystanie z ich usług raczej nie wiąże się z ryzykiem oszustwa czy przechwycenia danych. Przed dokonaniem transakcji czy nawet rejestracją, warto jednak poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się bliżej niektórym aspektom działalności.