Telefony Xiaomi z allegro – na co zwrócić uwagę?

Chiński telefon z allegro

Kupno nowego telefonu w okazyjnej cenie może być kuszące – zwłaszcza wtedy, gdy cena jest o paręset złotych niższa w standardowych sklepach internetowych czy stacjonarnych. Na najpopularniejszym w Polsce serwisie aukcyjnym znajdziemy ogromny wybór chińskiej elektroniki, wśród której prym wiedzie Xiaomi. Na potencjalnego kupującego czeka jednak kilka pułapek, w które wpaść jest wcale nietrudno.

Chiński telefon, ale czy z Chin?

Przeglądając oferty różnych sprzedawców, z łatwością można zauważyć, że niektóre z nich wyróżniają się zaskakująco niską ceną. W takim przypadku należy przyjrzeć się lokalizacji sprzedawanego przedmiotu – bardzo prawdopodobne jest, że przy najkorzystniejszych propozycjach znajdziemy w tym polu Szanghaj czy Hong-Kong, czyli jedne z największych chińskich miast.

Kobieta patrząca na telefon z allegro

Wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej naturalnego niż telefon chińskiego producenta, wysyłany prosto z chińskich magazynów. Cena takiego sprzętu jest zdecydowanie bardziej korzystna niż ta oferowana przez oficjalnych polskich przedstawicieli, jednak wiąże się ona z pewnym ryzykiem, które nie zawsze warto podejmować.

Podstawowym problemem z urządzeniami wysyłanymi z Chin jest długi czas oczekiwania na paczkę, oraz możliwość naliczenia opłat celnych, które sprawiają, że zakup nie jest już tak atrakcyjny. Sprzedawcy deklarują przeważnie 18-30 dni na dostawę, jednak zdarzają się przypadki, gdy na telefon trzeba poczekać nawet dłużej. Obowiązkowo należy także zwrócić uwagę na warunki gwarancji na sprzęt, szukając informacji na temat czasu jej trwania oraz tego, czy sprzęt naprawiany będzie w Polsce, a może wysyłany w tym celu do Chin? Xiaomi kupowane z allegro mogą mieć także problem z obsługą całego pasma częstotliwości polskiego LTE.

Oprogramowanie

Xiaomi należy do producentów smartfonów, którzy zaopatrują swoje produkty we własne nakładki systemowe. W przypadku chińskiego giganta, mamy do czynienia z MIUI, którego najnowsza wersja nosi numerek 9. Sprawa tylko pozornie wydaje się prosta – dostępne na rynku urządzenia mogą bowiem być wyposażone w różne warianty oprogramowania. Należy więc sprawdzić, którą wersję zainstalowaną ma wypatrzony przez nas telefon. Zaleca się, by unikać Xiaomi z chińską wersją MIUI, które może uniemożliwiać prawidłowe działanie smartfona. Warto natomiast zdecydować się na wybór MIUI w wersji globalnej, czyli tzw. GLOBAL, która zapewnia stabilną pracę telefonu.

Xiaomi z allegro – tak czy nie?

Czy kupno telefonu Xiaomi z allegro jest dobrym wyborem? Konkurencyjne ceny sprawiają, że jest to opcja bez wątpienia godna przynajmniej rozważaniom. Pamiętając na co zwrócić uwagę przy zakupie, trafić można na naprawdę ciekawe okazje.